Dlaczego warto wymienić tradycyjne protezy na odpowiedniki wykorzystujące implanty zębowe?

autor wpisu

Problem bezzębia można obecnie rozwiązać za pomocą różnego rodzaju rekonstrukcji protetycznych. Jak się jednak okazuje, proteza protezie nierówna i każda z nich przywraca funkcjonalność jamy ustnej w różnym stopniu. Dzieje się tak ze względu np. na użyte do produkcji materiały czy sposób mocowania. W tym momencie najskuteczniejszą metodą odbudowy utraconego uzębienia jest zastosowanie protez opartych na implantach, które sprawują się znacznie lepiej niż swoje „tradycyjne” odpowiedniki: protezy akrylowe, teleskopowe lub zatrzaskowe.

Najważniejsza zaleta – stabilność

Aby osiągnąć nieprzeciętnąj stabilność zbliżoną do tej przejawianej przez stałe zęby, używa się nowoczesnego rozwiązania, jakim są implanty zębowe. To bardzo małe „śrubki” wszczepiane w miejsca po utraconych korzeniach zębowych i przejmujące ich funkcje. Ponieważ są wytwarzane z biokompatybilnych materiałów (tytanu lub jego stopów, czasami można zetknąć się z cyrkonem) organizm tratuje je jak własną część. Wówczas następuje zjawisko osseointegracji – implanty zębowe integrują się z otaczającymi tkankami kostnymi, które dzięki temu hamują swój własny zanik. Przywraca to jamie ustnej Pacjenta naturalną funkcjonalność, pozwalając mu na spożywanie nawet bardzo twardych produktów pokroju orzechów oraz eliminując prawdopodobieństwo wypadania protezy z ust podczas śmiechu czy kichania.

Komfortowe spożywanie ulubionych potraw

Wpierw zaznaczmy, że tradycyjne protezy pozwalają oczywiście na komfortowo spożywać posiłki, jednakże gryzienie pewnych produktów jest utrudnione (np. orzechów, twardych jabłek), a często nawet niemożliwe. Wynika to z braku wspomnianej wcześniej odpowiedniej stabilności, gdyż uzupełnienia poruszają się w jamie ustnej. Jeśli Pacjent użytkuje ruchome protezy, szczególnie akrylowe, może mieć pewne kłopoty z odczuwaniem smaku, co wynika z dużej części podniebiennej, blokującej kubki smakowe. Nowoczesne rekonstrukcje wykorzystujące implanty zębowe wykluczają wady swoich mniej zaawansowanych poprzedniczek, zapewniają posiadaczom prawdziwy komfort użytkowania.

Poprawa estetyki twarzy

Istnieje zasadnicza cecha wyróżniająca protezy osadzone na implanty zębowe na tle pozostałych odmian prac protetycznych. Jest to opisywana już właściwość osseointegracji, czyli scalania się „śrubek” z otaczającym je kośćcem. Dzięki temu zostaje on prawidłowo obciążony i hamuje własny zanik. Z pewnością nasuwa się w tym momencie pytanie: co z tego wynika? Otóż właściwie obciążone tkanki kostne zapewniają z kolei dobre podparcie policzkom, zapobiegając powstawaniu postarzających twarz zmarszczek. Nie musimy się również martwić o powstanie tzw. profilu starczego, charakterystycznego dla osób w podeszłym wieku. Dzięki eliminacji tych niedogodności Pacjent odzyskuje komfort psychiczny i chętniej podejmuje się inicjatyw towarzyskich lub zawodowych.

Podsumowując: które protezy wybrać?

Wybór odpowiadającej naszym potrzebom i oczekiwaniom protezy nie jest łatwy oraz wymaga konsultacji z ekspertem. Klasyczne protezy ruchome czy ich stałe odpowiedniki osadzane na teleskopach oczywiście są skutecznym sposobem odbudowy utraconego uzębienia, odznaczającym się przystępną ceną, nieobciążającą zbędnie domowego budżetu. Jednakże wiążą się z nimi pewne niedogodności, często wpływające na komfort użytkowania.

Pacjentom poszukującym wyjątkowej jakości oraz funkcjonalności rekomendujemy zastosowanie stałych protez mocowanych na wszczepione implanty zębowe. Dzięki nim niwelowane jest ryzyko wypadania podczas prozaicznych czynności, naturalna funkcjonalność jamy ustnej zostaje przywrócona, a uśmiech odzyskuje estetyczny wygląd. Umożliwia to wykorzystanie wysokiej próby materiałów pokroju porcelany lub cyrkonu, doskonale imitujących naturalne tkanki zębów. Tym sposobem osiągana jest także bardzo wysoka wytrzymałość protezy, która pozwoli Pacjentowi na wieloletnie użytkowanie.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli z jakichkolwiek powodów borykasz się z problemem bezzębia, nie ma co zwlekać, umów się na wizytę w klinice Modent! Przeprowadzimy dokładną diagnostykę i sporządzimy precyzyjny plan leczenia, które zapewni Twojemu uśmiechowi estetyczny wygląd oraz pierwotną funkcjonalność, wiernie naśladującą stałe zęby. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz. Nasze rejestratorki pomogą Ci wybrać zadowalający termin spotkania!